Το Σχολείο

Εκπαιδευτικοί
Μαθητές

horizontal rule

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Μεσολόγγι στην οδό Κύπρου 80. Στεγάζεται σε δικό του κτίριο 321τ.μ. Στο προαύλιο  υπάρχει παιδική χαρά και σχολικός κήπος. Στο Νότιο μέρος, υπάρχει αποθήκη, χώρος ανεξάρτητος από το κτίριο. Iδρύθηκε και λειτουργεί από το 1990, Π.Δ. 289 Φ.Ε.Κ. 114/31-08-1990.

horizontal rule

" Ευέλικτη Ζώνη "

Η Ευέλικτη Ζώνη είναι μια καινοτομία που βασίζεται στην αναμόρφωση του σχολικού χρόνου και στην καλλιέργεια πρωτοβουλιακής συνεργατικής και διαθεματικής προσέγγισης της μάθησης αλλά και ανάπτυξης της κριτικής σκέψης, της συλλογικής προσπάθειας και της βιωματικής δράσης του μαθητή μέσα από ανάγκες  δραστηριότητες και σχέδια εργασίας.

Το σχολείο  ακολουθώντας πρόγραμμα ευέλικτης ζώνης γίνεται  ευχάριστο , αναπτύσσοντας , έτσι ένα κατάλληλο παιδαγωγικό περιβάλλον ώστε να βοηθήσει τα παιδιά στην κατανόηση της καθημερινότητας και στην αρμονική ένταξη στην κοινωνία.

Κεντρική σελίδα | Το Σχολείο | Εκπαιδευτικοί | Μαθητές | Φωτογραφίες | Επικοινωνία

Τελευταία ενημέρωση: 24/05/13